pátek 27. února 2015

Salát z pečeného ( grilovaného ) kuřete


Taky vám někdy zbyde třeba jedno stehno od oběda a už na něj nemáte chuť nebo je toho i pro jednoho málo? Zkuste tento salát, je moc dobrý a hned hotový :-)



čtvrtek 26. února 2015

Kuře a la bažant


Na přípravu budete potřebovat:

1 naporcované kuře nebo 4 stehna ( jak kdo rád )
150g slaniny
2 cibule
4 bobkové listy
8 kuliček nového koření
10 kuliček jalovce
1KL sušeného rozmarýnu
máslo
hladká mouka
sůl


Postup přípravy receptu:

Cibuli a slaninu nakrájíme na kostičky a vložíme spolu s máslem a veškerým kořením do pekáče. Na sporáku na mírnějším plameni restujeme asi 10 minut, dokud vše nepustí svoje chutě a vůně. Kuře osolíme a vložíme opéct do pekáče k základu. Podlijeme trochou vody, přiklopíme a vložíme do trouby rozpálené na 200C. Pečeme 40 minut, během té doby maso obrátíme a nakonec odkryjeme a dopečeme. Maso vyjmeme ( udržujeme v troubě ) , pekáč přendáme opět na sporák a zprudka vydusíme na tuk, zaprášíme hladkou moukou, orestujeme, podlijeme, dobře rozmícháme a necháme provářet půl hodiny. Pak maso vrátíme zpět a prohřejeme. Podáváme s bramborovým knedlíkem.
Takovýmto způsobem připravujeme doma i bažanty nebo divoké kachny.







středa 25. února 2015

Kynutí skořicovo - jablkoví šneci


Na přípravu budete potřebovat:

300g hladké mouky
5g sušeného droždí
2 vejce
80ml mléka
40g moučkového cukru
60g rozpuštěného zchladlého másla
40ml vody
špetka soli

+ máslo na potření, mletá skořice, 3 větší jablka, třtinový nebo krupicový cukr


Postup přípravy receptu :

Těsto můžeme vypracovat a nechat vykynout v domácí pekárně na program Těsto. Nejprve nalijeme tekuté suroviny, pak přidáme sypké.
Po vykunutí těsto rozválíme na pomoučené ploše do tvaru přibližného obdélníku 50 x 30cm. Potřeme rozpuštěným máslem, posypeme cukrem, skořicí a nastrouhanými jablky.


Svineme pevně do rolády a ostrým ( nejlépe zubatým ) nožem nařežeme na cca 1.5cm dílky.


Poklademe je na plech vyložený pečícím papírem a necháme kynout ještě 45 minut.



Poté je potřeme máslem a vložíme do trouby vyhřáté na 180C. Pečeme dozlatova. 




úterý 24. února 2015

Kuřecí s hořčicovo - medovou omáčkou


Na přípravu budete potřebovat:

2 kuřecí prsa
1PL dijonské hořčice
1PL hrubozrnné hořčice
1PL medu ( o trochu menší než hořčice )
2 stroužky česneku
na podlití trocu bílého vína a cca 100ml silného drůbežího vývaru
100ml smetany
peř
sůl
olej a kousek másla



Postup přípravy receptu:

Prsa nakrájíme na slabší plátky, osolíme a opepříme. Na pánvi s olejem je opečeme z obou stran, vyjmeme a uchováme v teple. Stáhneme zdroj tepla, do pánve přidáme posekaný česnek, necháme rozvonět a zalijeme vínem, které z větší části odpaříme. Poté vmícháme obě hořčice, med a podlijeme vývarem. Necháme asi 5 minut provařit a vlijeme smetanu. Zredukujeme na požadovanou hustotu a zjemníme kouskem másla. Dochutíme případně solí a pepřem. K masu jsem jako přílohu zvolila pečené bramborové harmoniky .




Pečená bramborová harmonika


Na přípravu budete potřebovat:

Nebudu zde uvádět gramáže ... prostě podle počtu strávníků ( 1 velký brambor na osobu )

brambory důkladně omyté se slupkou
plátky slaniny
česnek
olivový olej nebo rozpuštěné máslo
česnek
sušené bylinky ( používám směs na bylinkové máslo )
parmazán nebo jiný tvrdý sýr najemno nastrouhaný

Postup přípravy receptu:

Abychom mohli bez přemýšlení brambor nařezat a nedoříznout, propíchneme je asi 1cm od spodu podélně kovovou špízovou jehlou. Tím docílíme toho, že se nůž o jehlu zastaví.


Řezejte s citem, ať si nůž neztupíte. Do másla nebo olivového oleje utřeme česnek, vsypeme bylinky a osolíme. Do mezer v bramboru nastrkáme plátky slaniny a potřeme směsí tak, aby se dostala i do mezer. Vložíme do zapékací misky a pečeme na 200C asi 45 minut. Občas potřeme směsí. Nakonec posypeme sýrem a necháme rozpéct.




neděle 22. února 2015

Uzené karbanátky s kapustou


Na přípravu budete potřebovat:

1/2 kg uzené krkovice
20dkg uzeného sýra
2 velké cibule
1-2 vejce
strouhanka
sůl

kapusta
1 cibule
stroužek česneku
uzený vývar
sůl
máslo 

Postup přípravy receptu:

Uvařené maso posekáme v mixéru nebo umeleme na strojku. Na másle usmažíme na kostičky nakrájenou cibuli, kterou přidáme spolu s vejci, najemno nastrouhaným uzeným sýrem a strouhankou k masu. Promícháme a tvoříme placičky nebo karbanátky, které opečeme na oleji.
Kapustu nakrájíme na proužky, cibuli najemno, česnek posekáme. Na másle zesklovatíme cibuli, přidáme kapustu, podlijeme uzeným vývarem a dusíme na skus. Nakonec vmícháme česnek a dochutíme, případně, kdo chce, zahustí troškou světlé máslové jíšky. Podáváme s dušenou kapustou.  




pátek 20. února 2015

Pikantní krůtí nudličky


Na přípravu budete potřebovat:

500g krůtích prsou
1 sklenice leča
1 malý rajčatový protlak
6 žampionů
2 kyselé okurky
1 červená paprika
1 cibule
1PL worcesteru
drcené chilli podle chuti nebo trochu červeného chilli oleje
pepř, sůl, cukr
olej

Postup přípravy receptu:

Maso nakrájíme na nudličky, osolíme, opepříme, zakápneme olejem a promícháme s worcesterem. Necháme aspoň půl hodiny marinovat. Žampiony nakrájíme na plátky, papriku, okurky a cibuli na proužky.
Na rozpáleném oleji na pánvi orestujeme maso a postupně přidáváme žampiony, pak papriku a nakonec cibuli. Zelenina by měla zůstat trochu křupavá. Vlijeme lečo, vmícháme protlak a chilli, špetku cukru a přidáme okurky. Pokud je potřeba, malinko podlijeme. Prohřejeme a dochutíma. Podáváme s rýží, popř. hranolkami.




čtvrtek 19. února 2015

Masopustní prvorepublikové zelí


Tento pokrm jsem objevila v knize Zity Kabátové Prvorepubliková kuchařka. Malinko jsem upravila postup a musela jsem se o tuto dobrotu s vámi podělit.

Na přípravu budete potřebovat:

1kg kysaného zelí
500g uzeného vepřového masa, raději prorostlejšího a dobře vyuzeného
klobása
asi 4 velké brambory
2 cibule
2 bobkové listy, 5 kuliček nového koření a 10 kuliček černého pepře, kmín
sádlo nebo olej
cukr
sůl

Postup přípravy receptu:

Nejprve dáme maso vcelku na půl hodiny vařit do cca litru vody. Pak k němu přidáme propláchnuté nebo okapané zelí ( podle toho, jak je kyselé ), klobásu, koření, dosolíme a vaříme další půl hodinu.


Mezitím připravíme brambory. Do tlakového hrnce dáme lžící sádla, na něm orestujeme jednu nakrájenou cibuli a vložíme plátky brambor. Podlijeme asi půl deci vody, osolíme, okmínujeme. Uzavřeme , dáme vařit a od prvního zasyčení necháme 5 minut vařit. Odstavíme a necháme dojít.


Uvařené maso vyjmeme a nakrájíme na plátky, klobásu na kousky. V pekáčku na sádle orestujeme cibulí, vlijeme zelí i s vývarem, dochutíme cukrem podle zvyklostí a přidáme k němu brambory, uzené maso, klobásu a orestovanou cibulku z brambor.


Přiklopíme, vložíme do trouby vyhřáté na 180C a pečeme hodinu. Ke konci pečení odklopíme. Jíme jen tak nebo třeba s chlebem.




středa 18. února 2015

Vepřové pečené s fenyklem


Vzhledem k tomu, že miluji fenykl v jakékoliv úpravě, zvolila jsem tentokrát pro realizaci recept Marcela Ihnačáka a udělala jsem dobře. Moc nám chutnalo. Jen jsem malinko upravila gramáže surovin, třeba cherry rajčat jsem dala mnohem méně, myslím, že by jídlo bylo od nich příliš kyselé ještě v kombinaci s vínem. Ale každý podle své chuti, vždyť recepty jsou o inspiraci :-)


Na přípravu budete potřebovat:

500g vepřového masa, já jsem použila palce, ale můžete klidně třeba vepřový ořez nebo kostky na guláš
1,5 - 2 bulvy fenyklu ( podle velikosti )
1 cibule
3 stroužky česneku
1 menší pórek
cca 8 cherry rajčat
2PL curry koření
1 smetana na vaření
100ml bílého vína
150ml vývaru
pepř
olej
sůl

Postup přípravy receptu:

Z fenyklu seřízneme spodek a vršky od listů, zelené lístečky schováme na ozdobu. Nakrájíme ho na osminky tak, aby nám je košťál držel pohromadě. Pórek nakrájíme na kolečka a rajčátka na čtvrtky. Vše vložíme do pekáčku, osolíme, okořeníme pepřem a jednou lžící curry a promícháme.


Maso nakrájíme na plátky nebo kostky, osolíme, opepříme. Na pánvi zesklovatíme najemno nakrájenou cibuli, přidáme maso, curry a opečeme. Česnek posekáme, přidáme k masu a podlijeme vínem. Necháme odpařit a podlijeme vývarem. Provaříme a přidáme do pekáčku k masu.


Promícháme, přiklopíme nebo přikryjeme alobalem a vložíme do trouby rozpálené na 180C. Od doby, kdy nám začne v pekáčku bublat, pečeme 45 minut. Poté odkryjeme, vlijeme smetanu a pečeme ještě 20 minut. Dochutíme podle potřeby. Jako přílohu bych doporučila brambory, popř. rýži. Podáváme posypané zelenými lístečky.






pondělí 16. února 2015

Rychlá rajská omáčka


Rajská, stejně tak jako svíčková, se v každé rodině vaří a dochucuje trochu jinak. My máme rádi, když omáčka chutná stejně s vařeným masem jako s plněnými paprikami, takže základ připravuji z domácího leča ( papriky, rajčata, cibule ) .

Na přípravu budete potřebovat:

vařené hovězí maso včetně vývaru ( cca 1,5l )
1 velká sklenice leča
1 velký rajčatový protlak
koření ( 3 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, 8 kuliček černého pepře, 3 hřebíčky, cca 1,5 cm celé skořice, špetka červené papriky ) ... celé koření je nejlepší vložit do vajíčka nebo sáčku
100ml smetany na vaření
cukr podle chuti cca 2-3PL
sůl

Postup přípravy receptu:

Lečo s rajským protlakem a kořením dáme do hrnce, zalijeme vývarem, osolíme a vaříme 20-30 minut, až se zelenina rozvaří. Poté omáčku propasírujeme, dochutíme cukrem a solí a vlijeme smetanu. Pokud je potřeba zahustíme světlou jíškou nebo hladkou moukou rozmíchanou ve vodě. Provaříme ještě 20 minut. Podáváme s vařeným hovězím, knedlíkem nebo těstovinami.




Bramboračka


Na přípravu budete potřebovat:

kořenovou zeleninu ( 1 mrkev, 1/4 menšího celeru, 1 petržel )
4 větší brambory
1 malá cibule
hrst sušených lesních hub ( můžete použít i čerstvé nebo mražené )
3 stroužky česneku
sušená nebo čerstvá majoránka
cca 1,5l zeleninového vývaru nebo vody
světlá máslová jíška přípravená ze 2PL másla a 2PL hladké mouky
sůl
( já přidávám kvůli dětem ještě do polévky hrášek :-) )

Postup přípravy receptu:

Očištěnou kořenovou zeleninu nakrájíme na kostičky, brambory na kostky a spolu s houbami a oloupanou celou cibulí vložíme do hrnce a zalijeme vývarem. Osolíme a vaříme asi 15 minut. Pak okořeníme rozdrceným česnekem, rozemnutou majoránkou a vmícháme chladnou jíšku. Dobře rozmícháme a prováříme ještě dalších 20 minut. 




pátek 13. února 2015

Kančí se šípkovou podle Romana Vaňka


Na přípravu budete potřebovat:

1kg kančího masa vcelku
kořenová zelenina ( 2 mrkve, 1/2 menšího celeru, 1 petržel )
2 cibule
1PL švestkových povidel
3PL šípkového pyré nebo šípkové zavařeniny
1-2PL cukru ( pokud použijeme šípkovou zavařeninu, tak dáme cukru méně, asi 1PL )
1-2PL octa
divoké koření ( 15 kuliček černého pepře, 10 kuliček nového koření, 10 kuliček jalovce, 3 bobkové listy ) - je dobré použít vajíčko na koření
pár snítek čerstvého tymiánu 
250ml červeného vína
máslo a sádlo
máslová jíška
sůl
cca 100ml smetany nebo i méně

Postup přípravy receptu:

Já jsem si postup malinko upravila, protože jsem připravovala maso vcelku a Roman Vaněk měl maso na kostky a dusil ho přímo v omáčce podobně jako guláš.

Na másle se sádlem orestujeme nahrubo nastrouhanou kořenovou zeleninu, pak přidáme nakrájenou cibuli a restujeme dozlatova.  Vsypeme cukr a necháme zkaramelizovat dohněda, aby měl základ tmavší barvu. Přilijeme ocet a necháme zcela odpařit. V této fázi vložíme osolené maso a na základu ho ze všech stran opečeme. Podlijeme vínem, z poloviny ho odpaříme a přilijeme cca 200ml silného vývaru. Vložíme všechno koření včetně tymiánu, přiklopíme a dusíme na mírném ohni doměkka. Občas maso obrátíme. Když je maso měkké, vyjmeme ho ( přikryjeme, aby nám neoschlo a uchováme v teple ) a doděláme omáčku. Zbavíme se koření a základ propasírujeme nebo rozmixujeme dohladka. Vmícháme povidla a šípkové pyré nebo zavařeninu, případně přilijeme trochu vody nebo vývaru, smetanu a zahustíme jíškou. Ještě půl hodiny necháme provářet na mírném plameni. Maso nakrájíme na plátky a podáváme s omáčkou.




čtvrtek 12. února 2015

Toskánská játrová paštika


Na přípravu budete potřebovat:

500g kuřecích jater
1 menší klobása ( Italové používají neuzenou masovou, ne příliš paprikovou )
1 cibule
2 řapíky celeru
1PL kaparů
4 ančovičky
čerstvá šalvěj
cca 70ml bílého vína
2KL octa balsamico nebo jemného bílého vinného
pepř
sůl
olej

Postup přípravy receptu:

Játra očistíme a nakrájíme na menší kousky. Orestujeme je na oleji, přidáme na jemné kostičky nakrájenou cibuli, celer a klobásu a pár lístků šalveje. Osolíme, opepříme a asi 5 minut restujeme. Poté zalijeme vínem a octem a necháme zcela odpařit.


Podlijeme malinko vodou, přihodíme posekané kapary a ančovičky a dusíme dalších 5 minut, dokud se voda skoro neodpaří a směs zůstane pouze vlhká.  Odstavíme a vidličkou rozmačkáme. Nemixujeme, tato paštika má hrubší strukturu a je bez přidání dalšího tuku. Podáváme na opečené bagetce, teplou nebo studenou.
Recept je z knihy Chefparade.




úterý 10. února 2015

Caprese twister


Recept Vaška Spala, mého kamaráda a vynikajícího amatérského kuchaře, cukráře a pekaře v jednom, mě inspiroval k této skvělé chuťovce.

Na přípravu budete potřebovat:

listové těsto
sušená rajčata
2 mozzarelly
bazalkové pesto ( popř. čerstvá bazalka )
1 vejce
hrubozrnná sůl


Postup přípravy receptu :

Listové těsto rozválíme, snažíme se o obdélník ( mně se to moc nepovedlo :-D  ). Mozzarellu nahrubo nastrouháme, sušená rajčata  ( a pokud použijeme čerstvou bazalku, tak také ) posekáme . Celý plát těsta potřeme rozšlehaným vejcem a pestem. Na jednu polovinu ( z delší strany ) rozprostřeme sýr, sušená rajčata ( popř. bazalku ) a druhou polovinou překryjeme. Trochu zmáčkneme. Rádýlkem nakrájíme na cca 2cm pruhy. 


Ty stočíme do vrtulek, úzké kraje trochu přimáčkneme a poklademe na plech vyložený pečícím papírem. Potřeme zbytkem vejce, posypeme hrubozrnnou solí a dáme do trouby rozpálené na 200C.


Pokud vám při pečení vyteče na papír trošičku sýru, nic se neděje. Já mám ten připečený ráda, ale jinak po zchladnutí ty sýrové kraječky můžete zlehka odlomit.




Lilkové koláčky


Na přípravu budete potřebovat:

1 lilek
listové těsto
cca 8ks sušených rajčat naložených v oleji
100g slaniny
tvrdý sýr, niva nebo mozzarella ( cca 150g )
3 stroužky česneku
jarní cibulka
sůl
olej

Postup přípravy receptu:

Lilek nakrájíme na asi 1cm plátky, osolíme je a necháme půl hodiny vypodit. Poté je otřeme papírovou utěrkou a nakrájíme na kostičky.


Slaninu také nakrájíme na kostičky a na troše oleje ji orestujeme. Přidáme lilek, posekaná sušená rajčata, jarní cibulku a česnek, dosolíme podle potřeby. Směs odstavíme a necháme zchladnout.



Pak vmícháme nastrouhaný sýr a směsí poklademe košíčky vyložené rozváleným listovým těstem. Navrch můžeme položit ještě kousky sýru. Vložíme do trouby vyhřáté na 180C a zapečeme. Kdo nemá formičky na košíčky, může těstem vyložit koláčovou formu a udělat jeden velký koláč.