pondělí 18. května 2015

Libečkové " maggi " - polévkové ochucovadlo


Libeček mám strašně ráda, je to moje nejoblíbenější bylinka do polévek, hlavně vývarů. Na zimu si dělám vždy do mrazáku zásoby posekaných bylinek do polévek, libeček, petrželku a pažitku. Nakrájím nadrobno, dám do plastových dobře uzavíratelných krabiček a celou zimu mám bylinky jako čerstvé. A co s těmi zbylými silnějšími stvoly? Zkuste toto domácí ochucovadlo, z koncentrované libečkové šťávy. Recept je z Dadalovy kuchařky.


Na přípravu budete potřebovat:

plnou velkou mísu libečkových stonků a listů (větší podíl listů, neberto stonky už příliš vyzrálé, jsou pak nahořklé), mělo by ho být litr po nasekání
hrst kopřivových a hrst celerových listů
2PL soli
na zakápnutí slunečnicový olej

Postup přípravy receptu:

Libeček, kopřivy i celer dobře omyjeme a najemno posekáme. Můžete hodit i do mixéru a nasekat v něm, jen ne úplně na kaši. Posypeme solí a důkladně pomačkáme vařečkou nebo třeba paličkou z hmoždíře.


Pak napěchujeme do sklenek, opravdu hodně mačkáme. Čím víc, tím bude více  šťávy. Můžeme pak zalít pro zlepšení trvanlivosti trochou oleje. Uchováváme v lednici. Zatím neznám trvanlivost tohoto dochucovadla, připravuji ho prvně, ale píší, že by mělo vydržet dlouho. Používáme na dochucení polévek, můžeme samozřejmě používat i drť, ale všeho opatrně, je to dost koncentrované a slané.



11 komentářů:

  1. dobra rada. uz jsem nad necim takovym uvazovala.hned zacnu .

    OdpovědětVymazat
  2. Silnejšie stvoly libečku vždy sušíme a potom postupne prihadzujem v zime tam, kam treba. Sušíme bez listov, iba tuhé časti. Sú hodne aromatické, polievku ochutia tak, ako aj čerstvé. A uzavreté v pohári vydržia určite bez problémov a nutnosti konzervácie do ďalšej úrody.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. zkuste je po usušení rozdrtit v drtiči nebo v mixeru - suchej sypkej prášek z libečku je skvělá věc...sice stvoly dávám vařit k bramborám nebo do polévky, ale ten prášek je mnohem lepší.... sharka.68@seznam.cz

      Vymazat
  3. Ja dam libecek do mrazaku a mam ho vzdy po ruce.A jak krasne voni i kdyz je zmrazeny.

    OdpovědětVymazat
  4. Pre Slovákov je to LIGURČEK - (Levisticum officinale Koch., česky libeček). Ja zase ochucovadlo robím tak, že vňaťku vysuším, na prášok rozdrvím a pridávam do polievok a omáčok.

    OdpovědětVymazat
  5. také suším i zamrazuji libeček , silné stonky uvařím a dělám si odvar do koupele( je blahodárný a uklidnujíci) zbytek rozsekám na jemno k ostatní zelenině ...je moc dobrý a vonavý ..do polévek a na brambory super

    OdpovědětVymazat
  6. Já už dělala loni a mám ještě jednu skleničku

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to vydržel dlouho. Taky jsem dopbírala nedávno poslední skleničku ;-)

      Vymazat
  7. ahoj vespolek, já dávám stonky libečku,celeru i petržele do sklenic(na velikosti nezáleží).Seříznu na výšku a uzavřu víčkem, používáme je do polévek, pod maso, rozemeleme do sekané.Takto dávám veškeré nakrájené zelené listy i bršlici,merlík všedobr,kopr,pórek i pažitku(stroužky česneku).Jen do sklenic nemačkat, stačí setřepat. Druhá varianta na česnek 100 g hrubé soli na 1 kg česneku,rozmačkat,smíchat a dát do skleniček. Uskladnit v ledničce. Dobrou chuť.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,usušené do sklenic nebo syrové,jak byse to konzervovalo?

      Vymazat
  8. Ahojte, chcem sa podeliť aj ja o svoj recept s ligurčekom (česky libečkem). Ide o pikantné pesto, vhodné napr. ku grilovaniu teraz v lete ale aj na bežné používanie počas celého roka.
    Do mixéra dám nasekanú ligurčekovú vňať, cesnak, celé čili papričky aj so semienkami, osolím, okorením čiernym korením a všetko zalejem trochou olivového oleja. Rozmixujem na takú hrubšiu kašu ako bežné pesto. Pomer surovín si každý musí nájsť sám, ja mám rád veľmi štipľavé a používam ho aj bežne k párkom namiesto horčice. Je to vynikajúca pochúťka (štipľavá hlavne pre chlapov) a v chladničke vydrží celý rok. Prajem dobrú chuť.

    OdpovědětVymazat